17 paź 2015

Jak pozbyć się irytujących powiadomień o aktualizacji do Windows 10 (GWX)

22

Dzisiaj zdecydowaliśmy się przedstawić Wam krok po kroku sposób na pozbycie się irytującego procesu, który odpowiada za wyświetlanie powiadomień o możliwości aktualizacji systemu Windows 7 i 8.x do Windows 10. Okazuje się, że proces ten (GWX.exe) instaluje się wraz z aktualizacją o numerze KB3035583 (na dodatek oznaczona jako ważna) i nie jest taki łatwy do usunięcia jakby się mogło wydawać. Sprawa wyboru systemu operacyjnego jest oczywiście kwestią indywidualną każdego użytkownika, jeśli jednak nie zdecydowaliście się na zmianę na najnowszy system firmy Microsoft i irytują Was pojawiające się komunikaty oraz przypomnienia o możliwości aktualizacji, to pokażemy Wam jak się ich pozbyć.
Ikona procesu GWX.exe jest widoczna na pasku zadań i wygląda tak:

Po instalacji KB3035583 konfigurowanych jest kilka zaplanowanych zadań w harmonogramie zadań, a jedno z nich aktywuje proces GWX co 12 godzin:

Aby wyłączyć lub usunąć to zadanie, potrzebne są specjalne uprawnienia i nie może zrobić tego nawet administrator systemu:

Jak więc się okazuje, Microsoft bez jakiegokolwiek powiadamiania użytkownika, instaluje w systemie Windows 7 i 8.x narzędzie, które w pewien sposób ogranicza możliwości swobodnej pracy. Istnieją również pogłoski, jakoby w przyszłości Microsoft w systemie Windows 10 oferował w podobny sposób treści reklamowe.

Gdy administrator próbuje usunąć folder Windows/System32/GWX lub znajdujące się w nim pliki, również wyświetlany jest monit o braku uprawnień. Jak więc usunąć to narzędzie?


KROK 1: przejęcie na własność folderu GWX

Po pierwsze, należy przejąć na własność folder GWX, znajdujący się w katalogu Windows/System32. Klikamy prawym przyciskiem myszy na folder i wybieramy "Właściwości". Następnie przechodzimy na zakładkę "zabezpieczenia" i klikamy w "zaawansowane":

Przechodzimy na zakładkę "Właściciel" i klikamy przycisk "edytuj". Jak widzimy, właścicielem folderu GWX jest "TrustedInstaller". Zmieniamy właściciela wybierając nasze konto administracyjne i zaznaczamy opcję "zamień właściciela dla podkontenerów i obiektów", klikamy "zastosuj" a następnie zamykamy wszystkie otwarte okna z właściwościami folderu GWX:


KROK 2: zmiana uprawnień folderu GWX

Jeszcze raz klikamy prawym przyciskiem myszy na folder GWX i wybieramy "Właściwości". Następnie przechodzimy na zakładkę "zabezpieczenia" i klikamy w "edytuj" i dodajemy pełne uprawnienia dla wybranego przez nas użytkownika lub do grupy administratorzy:

Klikamy "zastosuj" a na monicie ostrzegawczym o zmianie uprawnień w folderach systemowych, wybieramy "Tak". Klikamy "OK" we wszystkich otwartych okienkach.


KROK3: usuwamy folder GWX

Najpierw musimy "zabić" proces GWX.exe w menadżerze zadań:

Po zakończeniu procesu GWX.exe możemy usunąć folder GWX (Windows/System32) wraz z całą zawartością (zalecamy na wszelki wypadek wykonanie wcześniej kopii zapasowej folderu). Przy usuwaniu folderu GWX wyświetli się monit o uprawnienia, należy wybrać opcję "Kontynuuj":

Brawo, właśnie usunąłeś folder GWX, ale to nie koniec.


KROK 4: usuwanie zaplanowanych zadań i wartości z rejestru

Na wszelki wypadek, radzimy też usunąć zaplanowane zadania i wszystko co związane z GWX ;). Musimy skorzystać z rejestru. Uruchamiamy regedit.exe z uprawnieniami administracyjnymi lub z konta administratora:
 
W rejestrze odnajdujemy klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\
CurrentVersion\Schedule\TaskCache\Tasks\


Następnie wyszukujemy wartości, które są związane z GWX i usuwamy całe klucze (zalecamy wcześnie wykonać eksport, gdyby coś poszło nie tak). Klucze zawierają nazwy losowo opisane hashami, więc dla każdego komputera mogą one mieć inne nazwy, dlatego należy wyszukać je ręcznie:

Należy zachować ostrożność podczas usuwania kluczy w rejestrze. W naszym przypadku (Windows 7) kluczy zawierających wartości powiązane z GWX było aż 11.

Po usunięciu odnajdujemy w rejestrze kolejny klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\
CurrentVersion\Schedule\TaskCache\Tree\Microsoft\Windows\Setup


Po odszukaniu zobaczysz, że zawiera on kolejne klucze o nazwie gwx oraz GWXTriggers:

Usuwamy z rejestru oba klucze, czyli gwx i GWXTriggers. Po wykonaniu czynności, klucz Setup pozostanie pusty.


KROK 5: ukrycie aktualizacji KB3035583

Dla świętego spokoju i aby zapobiec przypadkowemu zainstalowaniu poprawki KB3035583, ukrywamy ją z listy dostępnych aktualizacji:


To już wszystko! Teraz możesz cieszyć się swoim systemem bez denerwujących spywaropodobnych informacji od Microsoft ;)

UWAGA! AKTUALIZACJA 20.12.2015 r.
Microsoft w dniu 15.12.2015 r. ponownie opublikował aktualizację KB3035583! Pomimo, że na komputerze była ona wcześniej oznaczona przez nas jako ukryta, pojawiła się w oknie aktualizacji gotowych do zainstalowania! Nie należy jej instalować, jeśli nie chcecie mieć denerwujących komunikatów o aktualizacji do Windows 10! Zalecamy powtórzenie kroku 5 z tego poradnika. Jeśli ktoś zainstalował już aktualizację, zalecamy powtórzenie wszystkich kroków z tego artykułu (w tym odinstalowanie aktualizacji).


Źródło:
opracowanie własne

22 komentarze:

Unknown pisze...

Co popsułem jeśli podczas usuwania kluczy z rejestru dostaję komunikat:
"Nie można usunąć wszystkich podanych wartości."

Unknown pisze...

Jeśli zainstalowałem poprawkę KB3035583 to przegrałem?
Format C?

vigila semper pisze...

Unknown:
Być może nie uruchomiłeś narzędzia rejestru z uprawnieniami administratora, dlatego otrzymujesz odmowę dostępu. Napisz jeśli się uporałeś.
Mariusz:
Wyczuwamy sarkazm. Ale odpowiadamy: jeśli zainstalowałeś KB3035583 to zawsze możesz zacząć od kroku 1 niniejszego artykułu :)

Unknown pisze...

a co mam zrobic jak nie mam zakladki "wlasciciel"?

Anonimowy pisze...

Najlepszy, najbardziej skondensowany poradnik jak się pozbyć tego zasługującego na pozew zbiorowy g...a ! Dzięki

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuję. Kompletne i jasne.
A Microsoft sięga dna.

Anonimowy pisze...

Serdeczne dzięki!! Wreszcie nie mam tego upierdliwego powiadomienia. Najlepiej napisany poradnik jaki znalazłam :)

Unknown pisze...

Wróciło ;/

vigila semper pisze...

Zapewne ma to związek z aktualizacją numerze KB3035583, którą Microsoft opublikował jakby ponownie 15.12.2015 r. Pomimo, że na komputerze była ona wcześniej oznaczona przez nas jako ukryta, pojawiła się w oknie aktualizacji gotowych do zainstalowania! Nie należy jej instalować, jeśli nie chcecie mieć denerwujących komunikatów o aktualizacji do Windows 10!

Unknown pisze...

Można się tego jakoś ponownie pozbyć?

vigila semper pisze...

Zalecamy ponowne powtórzenie wszystkich kroków, w tym odinstalowanie aktualizacji KB3035583 i ponowne jej ukrycie z listy dostępnych aktualizacji.

Unknown pisze...

ok, tak zrobię, muszę zacząć zwracać uwagę co mi za aktualizacje wrzuca ;)
dzięki

Unknown pisze...

Czy vigila semper posiada jakiś własny kanał IRC?

Anonimowy pisze...

Najprostszy sposób usunięcia katalogu GWX:
1. Uruchom ponownie i F8 po ekranie BIOS-u, a przed ekranem Windows.
2. Tryb awaryjny z wierszem poleceń.
3. Będąc w katalogu Windows\System32 kasujemy katalog GWX komendą Erase GWX, wyświetli się informacja, czy na pewno skasować katalog, wciskamy T.
4. Wpisujemy Exit.
5. Resetujemy komputer przyciskiem Reset.
6. Uruchamiamy Windows w trybie normalnym.
7. Wchodzimy do Windows\System32, np. przy pomocy Total Commander i kasujemy katalog GWX, bo jeszcze jest w nim katalog Download po tym, jak usunęliśmy zawartość GWX w trybie wiersza poleceń.
8. Katalog usunięty całkowicie. Mamy spokój. Prostujemy środkowy palec w kierunku Microsoft i śmiejemy się z amatorów-programistów z Redmond.

vigila semper pisze...

Niestety obecnie nie posiadamy kanału IRC, ale być może w przyszłości się nad tym pomysłem pochylimy :)

Unknown pisze...

Wszystko pięknie usunięte ale ciągle mam czerwony komunikat w Windows update o błędzie aktualizacji.

Unknown pisze...

wielkie dzięki, pomogło! najlepszy opis jaki znalazłem!

Anonimowy pisze...

Na chama ładują się z dychą na kompa. Wyłączyłem aktualizacje automatyczne i teraz sprawdzam ręcznie każdą w necie przed zainstalowaniem.

vigila semper pisze...

Niestety, taką politykę przyjął Microsoft. Najlepiej każdą aktualizację instalować ręcznie, sprawdzając wcześniej jej opis. Przestrzegamy przed KB3035583. Nawet po ukryciu, aktualizacja pojawia się po jakimś czasie na nowo jako gotowa do zainstalowania.

Anonimowy pisze...

kolega Unknown może wystarczy w harmonogramie wyłączyć (usunąć) całość z katalogu setup\GWX

Anonimowy pisze...

Nachalność nie zna granic. Wszystko wykonane parę miesięcy temu, posprzątane - nie musi się cholera pojawić i zainstalować. Chyba ich do sądu podam za, jak to się mówi "spamming".

Anonimowy pisze...

po takiej upierdliwości winblowsa zdenerwowałem się choć spokojnym człowiek i zainstalowałem minta.

Prześlij komentarz

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift