18 lis 2015

Zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa w systemie OS X 10.11 'El Capitan'

0

Dokładnie 30 września 2015 roku firma Apple opublikowała najnowszy system operacyjny z rodziny Unix, dostępny (oficjalnie) jedynie dla komputerów Macintosh - mowa oczywiście o OS X w wersji 10.11 - nazwa kodowa El Capitan. Dziesiąta już wersja systemu od Apple powstała w oparciu o jądro Mach, które zostało opracowane i stworzone na amerykańskim Uniwersytecie Carnegie-Mellon. OS X to tak naprawdę wydany przez Apple otwarty system operacyjny Darwin, z dodanymi licznymi komponentami własnościowymi, takimi jak interfejs Aqua i eksplorator Finder. Współtwórcą najnowszego OS X od Apple jest dr Avie Tevanian, dawny pracownik naukowy... wspomnianego wcześniej uniwersytetu. OS X opiera się na jądrze XNU (akronim od słów: X is Not Unix), ale mimo tego posiada on charakterystyczne dla systemu Unix komendy dostępne z wiersza poleceń. Pomimo swojego prostego, wygodnego interfejsu przeznaczonego głownie dla mniej zaawansowanych, domowych użytkowników, OS X można dość zaawansowanie konfigurować. Przeglądając zasoby sieci Internet natrafiliśmy na ciekawy, obszerny poradnik, umożliwiający bardziej zaawansowanym użytkownikom zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo w swoich komputerach od Apple wyposażonych w El Capitana. 

Etap przygotowania OS X do instalacji
(
źródło: https://github.com/drduh/OS-X-Security-and-Privacy-Guide)

Poradnik ten, zamieszczony w serwisie GitHub, został napisany w języku angielskim i jest stale rozwijany oraz rozbudowywany. Znajdziemy w nim sporo zaawansowanych, opisanych krok po kroku ustawień, dotyczących m.in.: pełnego szyfrowania dysku twardego, konfiguracji zapory, filtrowania pakietów, szyfrowania ruchu DNS, zastosowania OpenSSL, szyfrowania wiadomości e-mail poprzez PGP/GPG, zastosowania szyfrowanego protokołu OTR w przesyłanych wiadomościach (np. poprzez Adium), stworzenie VPN a nawet przeglądanie Internetu z wykorzystaniem trasowania cebulowego w sieci TOR oraz wiele innych.

Tor na Macu? Nie ma sprawy :)
(źródło: https://github.com/drduh/OS-X-Security-and-Privacy-Guide)


Poradnik ten polecamy wszystkim tym, którzy na co dzień pracują na systemie OS X 10.11 i czują potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa i poprawienia ustawień prywatności w swoich Macach. 


Cały poradnik dostępny jest pod tym adresem:
https://github.com/drduh/OS-X-Security-and-Privacy-GuideŹródło:
https://github.com
http://wikipedia.org

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift