8 gru 2015

Służba Kontrwywiadu Wojskowego z nowym logo zawierającym Znak Polski Walczącej

4

Od dzisiaj na oficjalnej stronie internetowej jednej z pięciu polskich służb specjalnych widnieje nowe logo, zawierające Znak Polski Walczącej, a mowa o SKW. Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) to służba specjalna, której zadaniem jest ochrona przed zagrożeniami wewnętrznymi dla obronności Państwa, bezpieczeństwa i zdolności bojowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jak możemy przeczytać na jej stronie internetowej, tradycje tej służby specjalnej nawiązują do kontrwywiadu wojskowego II RP. Okres organizowania i kształtowania tej formacji to lata 1918–1921, które były czasem walki o niepodległość i kształt terytorialny II Rzeczypospolitej Polskiej. Nawiązując do tych wydarzeń zapewne dlatego zdecydowano się na umieszczenie Znaku Polski Walczącej w logo tej służby. 

Na stronie głównej serwisu internetowego SKW znajdziemy także sentencję łacińską Salus patriae suprema lex (Dobro Ojczyzny najwyższym prawem), która z kolei jest zmienioną wersją sentencji Salus rei publicae suprema lex esto (Dobro państwa najwyższym prawem) autorstwa Cycerona. Warto też wspomnieć, iż SKW obchodzi swoje święto w dniu 22 czerwca, co jest nawiązaniem do wyodrębnienia kontrwywiadu ze struktur wywiadu Oddziału II NDWP w 1920 r. Święto Służby Kontrwywiadu Wojskowego jest też hołdem dla żołnierzy i pracowników kontrwywiadu okresu międzywojennego.

Porównanie poprzedniego oraz nowego logo przestawiamy poniżej:
Nowe oraz poprzednie logo SKW (nowe po stronie lewej)
 
(źródło: www.skw.gov.pl)

Odpis rozkazu p.o. szefa SGWP gen. por. Stanisława Hallera powołującego 22 czerwca 1920 r.
Sekcję VII Defensywy Oddziału II Naczelnego Dowództwa WP. Centralne Archiwum Wojskowe.

 (źródło: www.skw.gov.pl)


Z zarysem historii SKW można zapoznać się pod tym adresem:

Warto zaznaczyć, że od 2014 roku Znak Polski Walczącej jest także elementem oznaki rozpoznawczej Jednostki Wojskowej Komandosów.

Pełniącym obowiązki Szefa SKW jest obecnie Piotr Bączek (od dnia 19 listopada 2015 r.). Logo pozostałych czterech polskich służb specjalnych na dzień dzisiejszy nie zmieniły się. Jak oceniacie to najnowsze?

Źródło:
www.skw.gov.pl
 

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

duma i bogata POLSKA !!. Bóg Honor Ojczyzna :)

Anonimowy pisze...

Nowe logo, to kopia znaczka, który min. Macierewicz nosi w klapie... :O

Anonimowy pisze...

Zawsze,gdy patrzyłem na stare logo SKW,wydawało mi się brzydkie, szczególnie jako odznaka noszona na kieszeni munduru. W porównaniu do logo SWW było beznadziejne.Jakiś pseudoorzeł siedzący na biało-czerwonym jajku.Nie wiem czym kierowało się szefostwo SKW zmieniając logo,ale dobrze,że to zrobiło. Nowe prezentuje się jak przystało na logo poważnej państwowej instytucji. I jeszcze jedno - na wszelkich logo czy odznakach zbytnie modyfikowanie orła uwłacza godłu Polski. To nie jest jakiś przypadkowy ptak z kreskówki.

Unknown pisze...

Sram na to!

Prześlij komentarz

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift