13 lut 2016

Kwestionariusze osobowe Mossadu - Instytutu do spraw Wywiadu i Zadań Specjalnych

4

Niecały miesiąc temu przedstawiliśmy kwestionariusz osobowy kandydata do służby w jednej z pięciu elitarnych polskich służb specjalnych - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzisiaj jako ciekawostkę przedstawimy Wam kwestionariusz izraelskiejużby wywiadowczej, uważanej przez wielu specjalistów za jedną z najlepszych na świecie - mowa o Instytucie do spraw Wywiadu i Zadań Specjalnych (oficjalna nazwa nadana w 1963 roku), zwanym inaczej Mossad. Służba ta została utworzona formalnie 1 kwietnia 1951 roku jako Instytut Koordynacji (Ha-Mosad le-te’um), a początki jego działalności ograniczały się do działań operacyjnych agentów wykonujących swoje misje w konsulatach i ambasadach Izraela w głównych państwach świata. Mossad jest obecnie jedną z najmniejszych służb wywiadowczych na świecie. Dlaczego? Ponieważ oficjalnie zatrudnia tylko około 1200 funkcjonariuszy operacyjnych. Mossad jest jednak wspierany przez pozyskanych ochotników i pomocników a także tajnych współpracowników, którzy są rozsiani po całym świecie a ich liczbę szacuje się nawet na 30 tys. osób.
Przypomnijmy, że od lat 50 w Izraelu istnieją trzy główne służby wywiadowcze, mianowicie:
  • Mossad - Instytut ds. Wywiadu i Zadań Specjalnych (wywiad);
  • Szin Bet - Służba Bezpieczeństwa Ogólnego (wywiad wewnętrzny, kontrwywiad), znany także pod nazwą Szabak;
  • Aman - Zarząd Wywiadu Wojskowego (wywiad wojskowy).
Do 1986 roku istniała w Izraelu jeszcze jedna służba specjalna - Lakam, która zajmowała się zdobywaniem tajnych technologii wojskowych (wywiad technologiczny). Lakam zasłynął m.in. z pozyskania dokumentacji technicznej odrzutowca Mirage 5. Została ona jednak rozwiązana po zdemaskowaniu w listopadzie 1985 r. przez FBI Jonathana Pollarda, agenta Lakamu zatrudnionego w Wywiadzie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (historia na osobny artyk). Wracając jednak do Mossadu, potencjalny kandydat musi wypełnić kwestionariusze osobowe w języku hebrajskim, gdzie one jednym z pierwszych etapów weryfikacji

Pierwszy kwestionariusz ma związek z rodziną kandydata (partner, dzieci, rodzice, opiekunowie), ma objętość 8 stron, zawiera 20 pytań oraz oświadczenie kandydata. Ciekawostką jest, na stronie 6 występuje oświadczenie o zwolnieniu z tajemnicy lekarskiej, która dotyczy synów / córek potencjalnego kandydata.

Kwestionariusz osobowy Mossadu
Drugi z kwestionariuszy ma 18 stron, jest bardziej rozbudowany i zawiera więcej pytań, związanych z potencjalnym kandydatem. Znaleźć można również zapis o tym, iż przez Mossad zostaną wykonane zapytania do publicznych baz danych oraz o możliwości przeprowadzenia badań poligraficznych (wariograf) celem weryfikacji podanych w kwestionariuszu danych, a także badań lekarskich i psychologicznych. Kandydat musi także ze szczegółami podać dane pięciu ostatnich miejsc swojej pracy. Kwestionariusz jest wypełniany przez kandydata w polach żółtych, pole szare wypełnia funkcjonariusz Mossadu przyjmujący dokument:
Kwestionariusze Mossadu (w języku hebrajskim) udostępniamy pod tymi adresami: https://drive.google.com/open?id=0B17RLpQ4vqUzTE9VbllXdEZKVzA
https://drive.google.com/open?id=0B17RLpQ4vqUzOTVJVEdqcm1JVVk 
https://drive.google.com/open?id=0B17RLpQ4vqUzdmViZ0xVSFJ2RG8

Jako ciekawostkę, we właściwościach w jednym z powyższych pików PDF można zauważyć, iż został on stworzony w oprogramowaniu Adobe Photoshop CS4 Macintosh. Można więc stwierdzić, iż pracownicy Mossadu używali (plik utworzony w 2010 roku) bądź nadal używają do pracy oprogramowania i stacji roboczych od Apple:


Kolejnym faktem o którym warto wspomnieć jest to, iż nie jest znana opinii publicznej lokalizacja siedziby Mossadu. Przypuszczalnie jest to jednak ten budynek:


Siedziby innych agencji wywiadowczych możesz zobaczyć w naszym artykule.


Źródło:
Opracowanie własne na podstawie materiałów izraelskiego Instytutu do spraw Wywiadu i Zadań Specjalnych.

4 komentarze:

josiah pisze...

Jestem w połowie Żydem (po mieczu), jednak niestety nie znam hebrajskiego. Ogólnie trudny język i przynajmniej mi kojarzy się z egipskimi hieroglifami xD
Odnośnie kwestionariusza osobowego trzeba dodać, że jest on b. szczegółowy. Przykładem na to niech będzie sprawa likwidacji terrorystów odpowiedzialnych za zamordowanie izraelskich olimpijczyków. Byli oni ścigani po całym świecie przez wyselekcjonowanych specjalnie do tego agentów Mossadu. W jednej z akcji likwidacyjnych pomylili cel i niestety zabili nie tego kogo mieli zabić. Zostali aresztowani przez miejscową policję i trafili do aresztu. Jeden z agentów załamał się i zaczął sypać i cała operacja wzięła w łeb. Trzeba było ją przerwać. A powodem tego było zatajenie przez jednego z kandydatów informacji (w chwili naboru do służby), że kilkadziesiąt lat wcześniej w czasie II WŚ siedział w obozie koncentracyjnym i wtedy nabawił się klaustrofobii. Areszt spowodował u niego atak paniki...
To dowodzi jak ważne są dane zdobywane od potencjalnych kandydatów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Gniew_Bo%C5%BCy

vigila semper pisze...

Operacja "Gniew Boży" jest bardzo ciekawym tematem, znamy tę historię i na pewno może być ona tematem na niejeden artykuł. Każda ze służb ma swoje sukcesy jak i porażki, co jest sprawą nieuniknioną podczas prowadzenia różnego typu działań operacyjnych. Również jedną z najsłynniejszych i udanych operacji Mossadu było pojmanie Adolfa Eichmanna czy też operacja Plumbat lub zdobycie tajnego referatu Nikity Chruszczowa (ciekawostka - niektórzy twierdzą, iż ojcem tej ostatniej operacji był jednak Szin Bet).

Anonimowy pisze...

josiah, skad wziales tę historie? Na wiki nie ma nic o tym aresztowaniu, przerwaniu operacji. Jest napisane ze scigali ich do konca i wszystkich wykonczyli.

josiah pisze...

@Anon: Popytaj, poczytaj a sporo się dowiesz ;)
U mnie to wyglądało tak, że obejrzałem kiedyś dokument o tym. A że dawno, to niestety już nie pamiętam nawet tytułu i nie mam jak zapodać linka. Poza tym nie wszystkich zlikwidowali, Wiki akurat jest w tym temacie źródłem z dużą ilością przekłamań. I to niezależnie od wersji językowej ;)

Prześlij komentarz

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift