10 lis 2015

SpiderFoot - darmowe narzędzie do gromadzenia danych typu OSINT

2

Biały wywiad zwany także wywiadem źródeł jawnych (ang. Open Source Intelligence, OSINT) to gromadzenie informacji pochodzących z jawnych, ogólnie dostępnych źródeł. Wykorzystywany głównie przez służby na całym świecie, o czym szerzej pisaliśmy niedawno w naszym artykule. Narzędzie SpiderTool to darmowa aplikacja typu opensource, dzięki której jesteśmy w stanie zgromadzić tego typu dane na własnym komputerze. SpiderFoot został napisany w języku Python i umożliwia zautomatyzowane gromadzenie danych o wybranym celu w interfejsie graficznym poprzez przeglądarkę internetową. Zarówno instalacja jak i obsługa tego narzędzia jest bardzo prosta, pomimo anglojęzycznego interfejsu. Obecna wersja programu 2.6.1 (wydana w dniu wczorajszym, dostępna tutaj) jak i wcześniejsze, działają pod systemami operacyjnymi z rodziny Linux/BSD/Solaris i Windows, a ich kod źródłowy udostępniony został w serwisie GitHub. 
Aby uruchomić program na systemie Windows, wystarczy wypakować go do dowolnego folderu i uruchomić plik sf.exe, dzięki czemu naszym oczom ukazuje się okno:

Uruchomione narzędzie SpiderFoot
Jak informuje powyższy obrazek, konsola zarządzająca narzędziem SpiderFoor dostępna jest poprzez przeglądarkę internetową pod adresem:

http://127.0.0.1:5001 

Po wpisaniu powyższego adresu w przeglądarce, ukazuje się przyjazny interfejs w którym możemy uruchomić pierwsze skanowanie. W tym celu nadajemy dowolną nazwę w polu "Scan Name", a w polu "Seed Target" wpisujemy adres internetowy lub adres IP celu, który zamierzamy przeskanować a następnie klikamy przycisk "Run Scan":


Na szczęście w każdej chwili możemy podglądać wyniki naszego skanowania, klikając przycisk "Scans" i wybierając nadaną przez nas nazwę:

Status uruchomionego skanowania
SpiderFoot potrafi zgromadzić informacje z ponad 40 źródeł, takich jak: SHODAN, RIPE, Whois, PasteBin, Google, Facebook, LinkedIn, SANS, TOR Node List, XSSPosed etc. Zawiera w sobie także dość rozbudowany moduł wizualizacji zgromadzonych danych, działający w oparciu o JavaScript:

Moduł wizualizacji skanowania z widocznymi korelacjami danych

Przykład wykorzystania narzędzia SpiderFoot do zgromadzenia informacji pochodzących z adresów IP powiązanych z trojanem ZEUS:


Strona domowa projektu SpiderFoot:

Wykorzystanie SpiderFoot z użyciem sieci TOR:

Komu polecamy to narzędzie? Głównie pentesterom, audytorom, osobom dbającym o bezpieczeństwo w swojej organizacji, administratorom (sieci, systemów, ABI).

Źródło:
http://www.spiderfoot.net

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

extra, czas się poczuć jak CIA, NSA special agent :D

vigila semper pisze...

Służby wywiadowcze mają o wiele bardziej rozbudowane narzędzia ;) a o jednym z nich pisaliśmy m.in. tutaj:

https://zawszeczujni.blogspot.com/2015/07/xkeyscore-najpotezniejsze-narzedzie-do.html

Prześlij komentarz

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift