19 maj 2015

Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO opublikowało dokument dot. użytkowania urządzeń mobilnych

0

Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w estońskim Tallinie - NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) opublikowało kilka dni temu opracowanie dot. użytkowania urządzeń mobilnych przez m.in. urzędników wysokiego szczebla. Jak powszechnie wiadomo, wykorzystanie tych urządzeń w obecnych czasach w życiu codziennym jest nieuniknione. Urzędnicy wysokiego szczebla mogą używać urządzeń mobilnych do obsługi i przechowywania poufnych informacji, które powinny być chronione najlepiej jak to tylko możliwe. Zasadniczo są one niezabezpieczone - nie można mieć absolutnie bezpiecznego systemu, nawet jeśli użytkownicy przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Oprócz ewentualnych złych praktyk, takich jak instalacja darmowych gier czy innych aplikacji wykorzystujących złośliwe reklamy lub niewłaściwe ustawienia sieciowe usług społecznych, urządzenia mobilne mogą być wykorzystywane jako łatwy cel, nawet bez wiedzy użytkownika. Może to doprowadzić do ujawnienia informacji osobistych lub poufnych danych, wraz z surowymi konsekwencjami politycznymi i narodowymi. Opublikowanie przez CCDCOE opracowanie opisuje i analizuje zagrożenia oraz ryzyka związane z użyciem urządzeń mobilnych, a także prezentuje mechanizmy zaradcze.

 10 lat złośliwego oprogramowania malware na urządzenia mobilne

Dokument opisuje kilkadziesiąt takich mechanizmów i są to zarówno rozwiązania programowe jak i sprzętowe, mające na celu utrudnić lub uniemożliwić ujawnienie informacji osobom niepowołanym. Do ww. rozwiązań należą m.in.:
  • SecurEnvoy SecureAccess Tokenless 2FA;
  • Blackphone;
  • Elektrobit;
  • Bool Hoox;
  • GSMK CryptoPhone;
  • Sectra Tiger 7401;
  • Jolla Sailfish, itp.
Sectra Tiger 7401 to jedno z rozwiązań służących do ochrony informacji (także niejawnych) w urządzeniach mobilnych. Jest to zaprojektowany przy współpracy z holenderską agencją bezpieczeństwa telefon komórkowy, którym można bezpiecznie przekazywać informacje niejawne do klauzuli "SECRET" włącznie.

Telefon Sectra Tiger 7401

Więcej takich rozwiązań wraz z ich opisem znajdziecie w opublikowanym dokumencie do którego link podajemy poniżej.

CCDCOE założone zostało w 2008 roku i posiada status międzynarodowej organizacji wojskowej oraz akredytację Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego misją jest rozwój zdolności obronnych, współpracy i wymiany informacji między NATO, członkami Sojuszu i jego partnerami w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego m.in. poprzez edukację, badania i rozwój a także konsultacje. 

Opracowanie w języku angielskim w formie PDF można pobrać stąd:
https://ccdcoe.org/sites/default/files/multimedia/pdf/Defending%20mobile%20devices%20for%20high%20level%20officials%20and%20decision-makers.pdf


Źródło:
https://ccdcoe.org
https://www.ia.nato.int
pl.wikipedia.org

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift