6 maj 2015

ICWATCH - zbiór osób związanych z rządem, wywiadem i wojskiem

0


W dniu dzisiejszym Transparency Toolkit opublikowało internetowe anglojęzyczne narzędzie o nazwie ICWATCH,  ze zbiorem ponad 27 000 CV osób pracujących w społeczności wywiadowczej, wojskowej i rządowej lub też z nimi związanych. Wg informacji ze strony internetowej Transparency Toolkit, dane obejmują wiele szczegółów na temat nazw i funkcji tajnych programów związanych z inwigilacją, w tym nieznanych dotychczas słów kluczowych. Cytując twórców narzędzia:

Publikujemy te CV w postaci wyszukiwarki z nadzieją, że ludzie będą z niej korzystać aby lepiej zrozumieć masowe programy nadzoru i trendy badawcze w społeczności wywiadowczej.

Dane do ICWATCH zebrano z... publicznych profili LinkedIn, z wykorzystaniem wyszukiwania odpowiednich słów kluczowych. Jakich? Nie wiadomo. Następnie opracowano oprogramowanie do wyszukiwania, zwane LookingGlass, aby ułatwić przeglądanie informacji z zebranych zbiorów. Nie wiadomo również na ile dane te są wiarygodne i rzetelne. Zarówno narzędzie Lookingglass jak i dane RAW z ICWATCH dostępne są na stronie Github.

Pomimo zauważalnego ukierunkowania do przetwarzania danych związanych z USA, w  internetowym narzędziu ICWATCH można znaleźć także informacje związane z innymi krajami całego świata, nie zabrakło także polskich aspektów:Profil związany z pracownikiem Ośrodka Studiów Wschodnich


Profil związany z administracją wojskową

 Profil związany z amerykańską placówką dyplomatyczną w WarszawieStrona internetowa projektu działa dość wolno a także odnotowuje przerwy w funkcjonowaniu, zapewne mające związek ze sporym zainteresowaniem i przeciążeniem serwerów:


Niewielka ilość zebranych danych związanych z naszym krajem powinna cieszyć. Zagrożenie płynące z udostępniania danych w publicznych serwisach i związane z nimi łatwe gromadzenie specyficznych informacji przez osoby postronne jest realne. Zbiory takie jak ten, być może na temat pracowników związanych z bezpieczeństwem państwa nie powinny być publicznie dostępne. Jeśli w serwisach internetowych wprowadzamy szczegółowe dane o nas samych, zawsze pamiętajmy o możliwości wykorzystania tych informacji przez osoby postronne lub niepowołane.


Strona internetowa ICWATCH:

Zbiór danych z ICWATCH:

Narzędzie LookingGlass:

Twitter Transparency Toolkit:


Źródło:
https://transparencytoolkit.org/project/icwatch

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift