11 maj 2015

Narzędzie NSA do analizy położenia i metadanych GSM pomogło zlokalizować Bin Ladena

0

W opublikowanych parę dni temu przez The Intercept niejawnych prezentacjach od Edwarda Snowdena (z 2007 oraz 2012 roku) znajdziemy informację o specjalistycznym narzędziu wykorzystywanym przez National Security Agency (NSA). Narzędzie SKYNET, bo o nim mowa, to oprogramowanie do analizy położenia i metadanych z rozmów telefonicznych w celu wykrycia potencjalnie podejrzanych "wzorców" zachowań. Zostało ono opracowane przy udziale naukowców z MIT Lincoln Laboratory (finansowanym przez amerykański rząd federalny, a zarządzanym przez Massachusetts Institute of Technology) oraz Uniwersytetu Harvarda.

W jednych z podanych w prezentacjach przykładów, SKYNET był używany do identyfikacji osób, które działały jako kurierzy pomiędzy kierownictwem Al-Kaidy. Prawdopodobnie za sprawą właśnie tego oprogramowania (które pomogło zidentyfikować jednego z kurierów Osamy bin Ladena) została odkryta jego sekretna kryjówka w Pakistanie, gdzie został on zabity przez siły amerykańskie w 2011 roku.

Według jednego z dokumentów oprogramowanie używa specyficznej "analizy zachowań" użytkowników telefonów komórkowych, takich jak odbieranie tylko połączeń przychodzących, częste wymiany karty SIM, wymiany lub zamiany telefonów oraz częste rozłączenia z sieci telefonicznych (np. poprzez wyłączanie telefonów). Także wielokrotne wyjazdy analizowane poprzez dane o lokalizacji, w tym wizyty w innych krajach lub lotniskach, mogą oznaczyć osobę jako podejrzaną - nawet jako potencjalnego terrorystę. W opublikowanych materiałach znajdziemy informację, iż ponad 55 milionów rekordów komórek, pobranych z głównych pakistańskich firm telekomunikacyjnych wprowadzanych zostało do systemu SKYNET celem określenia potencjalnych zagrożeń.

Z opublikowanych materiałów dowiedzieć się można także, iż SKYNET oznaczył dziennikarza telewizji Al Jazeera jako "członka" Al-Kaidy. Oprogramowanie wykazało podejrzaną działalność Ahmeda Muwafak Zaidana, obywatela Syrii, w oparciu o jego częste podróże między Afganistanem a Pakistanem. Fakt, że zidentyfikowano go jako członka grupy terrorystycznej jest owiane tajemnicą a także sporym problemem. Zaidan zaprzeczył tym informacjom.

Dokumenty niejawne w języku angielskim powiązane z narzędziem SKYNET:
http://cryptome.org/2015/05/nsa-skynet-intercept-15-0507.pdf

Źródło:
https://firstlook.org/theintercept/2015/05/08/u-s-government-designated-prominent-al-jazeera-journalist-al-qaeda-member-put-watch-list
pl.wikipedia.org

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift