18 kwi 2015

Amerykańska baza lotnicza Ramstein sercem programu sterowania dronami

0


Ramstein Air Base to największa amerykańska baza lotnicza w Europie, siedziba United States Air Forces in Europe (USAFE, Dowództwo Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie), jednocześnie jedna z największych instalacji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Położona jest koło miasta Ramstein-Miesenbach w zachodnich Niemczech.


Ściśle tajne materiały z 2012 roku opublikowane w dniu wczorajszym przez Intercept potwierdzają, że baza wojskowa USA w Ramstein w Niemczech służy jako technologiczne serce programu sterowania amerykańskimi dronami. Baza Ramstein jest miejscem stacji przekaźnikowej, która umożliwia satelitom komunikację z amerykańskimi samolotami bezzałogowymi w Jemenie, Somalii, Afganistanie i innych krajach docelowych. Niejawny pokaz slajdów z lipca 2012 roku, ze szczegółami opisuje architekturę techniczną (np. standardy łącz światłowodowych), wykorzystywaną do przeprowadzania ataków m.in. dronami Predator i Reaper. Według źródła Intercept, baza Ramstein posiada nieocenione znaczenie w ”wojnie dronów”:

Ramstein przenosi sygnał i kieruje dronami, ponadto zwraca obraz jaki dron w danej chwili rejestruje. Bez Ramstein drony nie mogą funkcjonować, a przynajmniej nie tak jak teraz

Creech Air Force Base w stanie Nevada jest kolejnym ważnym punktem, stamtąd zostają wysyłane polecenia do dronów poprzez transatlantyckie kable światłowodowe do Niemiec, gdzie Ramstein odbija sygnał do satelity, który łączy się z samolotami bezzałogowymi w krajach docelowych:


Ramstein usytuowany jest jako stacja przekaźnikowa łączności satelitarnej aby zminimalizować czas opóźnienia między poleceniami a manewrami dronów. Zbyt duże opóźnienia - które byłyby spowodowane dodatkowymi przekaźnikami satelitarnymi - uniemożliwiłyby wykonywanie szybkich manewrów. Dzięki temu obrazy z dronów mogą być dostarczone do USA w czasie zbliżonym do rzeczywistego. 

Przy okazji przypominamy o zbudowanej specjalnie dla samolotów bezzałogowych platformie "GILGAMESH", którą Intercept opisał po raz pierwszy w lutym 2014 r. i która wykorzystuje specjalne urządzenie znajduje się w dolnej części drona. Działa jak fałszywa stacja bazowa telefonii komórkowej, zmuszając indywidualne aparaty GSM dobranych osób by się z nią połączyły, aby ich lokalizacja mogła zostać dokładniej określona. Ponadto może „odkurzać” ogromne ilości danych z dowolnych routerów bezprzewodowych, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, które są w zasięgu. Technologia ta wykorzystana została m.in. podczas tajnej operacji pod kryptonimem „VICTORYDANCE”, gdzie połączone siły NSA i CIA przez 6 miesięcy przeprowadziły 43 loty podczas których zebrały dane o sieciach bezprzewodowych w prawie każdym większym mieście w Jemenie. 


Powyżej przedstawiona w formie animacji budowa stalitarnej stacji przekaźnikowej w Ramstein
(opracowanie: Josh Begley)

Niejawny materiał w formie pliku PDF znajdziecie tutaj:

Źrodło:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift