4 kwi 2015

Projekt CORONA - pierwszy satelita rozpoznawczy USA i pierwsze zdjęcie Ziemi pozyskane w celach wywiadowczych

0

Idea projektu CORONA została poruszona pod koniec 1957 roku. Celem tego programu było zapewnienie szerokiego spektrum obrazowania ZSRR w celu identyfikacji lokalizacji wyrzutni rakietowych, ich dyslokacji i wykrywania zakładów produkcyjnych. Od początku projekt oznaczony był klauzulą ŚCIŚLE TAJNE, a publicznie znany był tylko jako program "Discoverer" Sił Powietrznych USA. Dopiero w lutym 1995 roku za zgodą prezydenta Billa Clintona, projekt został ostatecznie odtajniony i udostępniony publicznie, wraz z dwoma innymi powiązanymi projektami: LYNARD oraz ARGON. Prezydent Dwight D. Eisenhower formalnie zatwierdził projekt CORONA w lutym 1958 roku. 


Trzy organizacje były zaangażowane w projekt, w tym: CIA, Siły Powietrzne USA oraz przemysł prywatny. W lutym 1958 roku satelita był już gotowy na wykonanie misji próbnej. Niestety zakończyła się ona niepowodzeniem. Od 1959/60 roku CORONA doświadczyła 13 nieudanych prób. Jednakże wytrwałość się opłaciła. Misja Discoverer-13 przeprowadzona w dniu 10 sierpnia 1960 roku była pierwszą udaną próbą. Natomiast pierwsze odzyskanie filmu miało miejsce podczas misji Discoverer-14 (misja 9009) w dniu 18 sierpnia 1960 roku, a więc w mniej niż dwa lata udało się uzyskać oczekiwany efekt. Po starcie i wykonaniu zdjęć, kapsuła powrotna odczepiła się od reszty statku, który stanowił człon Agena A rakiety nośnej. Kapsuła weszła w atmosferę nad Alaską. Rozłożony spadochron hamujący został dostrzeżony 360 mil na południowy wschód od Honolulu, przez załogę samolotu C-119 z 6593rd Test Squadron, z bazy lotniczej Hickam na Hawajach.

6593d Special Test Squadron pozuje do zdjęcia z kapsułą Discoverer-14 w 1960 r.

 Samolot Sił Powietrznych USA C-119 z przechwyconą kapsułą projektu CORONA

Zgodnie z planem kapsuła została przechwycona w locie przez samolot C-119, co powiodło się za trzecim podejściem. Misja Discoverer-14 trwała 27 godzin. Przeleciał on w tym czasie 450 000 mil. Czternasta misja systemu wywiadowczego CORONA była pierwszą w pełni udaną misją. Kapsuła wykonała 1432 zdjęcia obszaru ZSRR o łącznej powierzchni 5,65 mln km², zużywając przy tym 1081 m taśmy filmowej. Rozdzielczość zdjęć wynosiła ok. 8 m na punkt. Zdjęcia i powodzenie misji wywołały euforię w służbach wywiadowczych USA.

Powyżej pierwszy obraz uzyskany z misji Discoverer-14 i jednocześnie pierwsze zdjęcie Ziemi pozyskane w celach wywiadowczych. Ukazuje ono lotnisko na przylądku Mys Shmidta, na Półwyspie Czukockim.

 Sowiecka fabryka silników rakietowych w pobliżu Biysk, ZSSR
  
Wyrzutnia rakiet SA-2 w pobliżu Czelabińska, ZSSR 8 sierpnia 1969 r.

Obszar wykorzystywany do testów nuklearnych w pobliżu Lop Nor, Chiny  

Pentagon. USA


Przykład czterodniowego pokrycia obszaru Eurazji podczas misji 1017 z projektu CORONA

Było to historyczne wydarzenie także ze względu na dwa dodatkowe fakty:
  • po raz pierwszy w historii odzyskano film fotograficzny z satelity orbitującego wokół Ziemi, 
  • po raz pierwszy dokonano przechwycenia w locie obiektu powracającego z orbity Ziemi. 

Bardzo prawdopodobne, że powodzenie tej misji uratowało projekt CORONA przed likwidacją. O uzyskanych zdjęciach mówiono: niesamowite, zdumiewające. Po obejrzeniu zdjęć, prezydent Eisenhower zażądał zrobienia wszystkiego, by zachowano ich tajność. Gdy komentarz zszedł w dół po drabinie dowodzenia, zmienił się zupełnie i przybrał wydźwięk zniszczyć kapsułę – kapsuła powrotna została rozmontowana na części pierwsze.


Tak wygląda pojemnik i rolka filmu z projektu CORONA
(źródło: www.cia.gov)


Lockheed Missile and Space Division był głównym wykonawcą, zbudował on statek kosmiczny dla projektu CORONA i napęd Agena. Eastman Kodak stworzył kliszę Mylar zdolną wytrzymać próżnię i zimno w przestrzeni kosmicznej. General Dynamics produkował pojemniki zwrotne filmu (klisz), General Electric kapsuły a Fairchild i Itek produkowały aparaty dla projektu CORONA.
Ingard Clausen, Project Manager zespołu General Electric’s (GE’s),
który skonstruował i wyposażył kapsułę CORONA

Program CORONA wykonał 145 misji w latach 1958-1972 i pozyskał on ponad 640 kilometrów (!) filmu. Obrazy te dały amerykańskim przywódcom w czasie zimnej wojny bezprecedensowy wgląd w krytyczne zagrożenia dla ich kraju, w szczególności tych ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Chin. Program CORONA z pewnością był kamieniem milowym w rozwoju rozpoznawczych działań wywiadowczych.Dzięki projektowi CORONA, amerykański wywiad CIA przy współpracy z NPIC opracował szereg ściśle tajnych raportów dotyczących kopalni uranu, broni nuklearnych, rozmieszczenia zakładów produkcyjnych i pozostałych strategicznych obiektów zimnej wojny:
Zapraszamy także do zapoznania się z ciekawymi materiałami filmowymi:

Źródło:

https://www.cia.gov
https://en.wikipedia.org
http://www.nro.gov
http://www.archives.gov
http://www.nrojr.gov

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift